Дефиниции: какво е игра, какво е геймификация (игровизация)
Приложение на геймификацията в създаването на медийно и образователно съдържание и ангажирането на аудиторията
Насоки и инструменти за създаване на интерактивно съдържание
В своя Манифест за лудическия век американският учен и дизайнер на игри Ерик Зимерман разглежда XXI век като „лудическия век“ (от лат. ludus – игра). Във времето, в което живеем, изкуството, дизайнът, развлечението, търговията и образованието все повече ще придобиват чертите на игра, а разширяването на обхвата на гейм културата (от англ. game – игра) ще оказва влияние върху всички аспекти на живота.
Подобна е оценката на проф. Хенри Дженкинс (вж. приноса му за медийните изследвания – култура на участие, конвергентна култура, теория на фендъма, трансмедийност и т.н.), според когото видеоигрите ще бъдат изкуството на XXI век. [UNESCO MGIEP: Empathy, perspective and complicity: How Digital Games Can Support Peace Education And Conflict Resolution]
Поначало създаването на оригинално и качествено авторско съдържание изисква комплекс от умения, но също така технически и финансови ресурси. Това важи в особено голяма степен за производството на цифрово медийно съдържание предвид бурното развитие на ИКТ.
Геймификацията на цифрово съдържание не само не прави изключение, а поставя в привилегирована позиция онези организации, които могат да си позволят по-големи инвестиции в човешки и технологични ресурси. Нещото, което може да компенсира ограниченията в този аспект, са творческото мислене и находчивите идеи.
Тази инфографика представя глобалната визия на UNESCO за медийна и информационна грамотност (MIL). Грамотността на видеоигрите е един от най-комплексните компоненти на тази рамка, тъй като видеоигрите могат да съдържат елементи от всички останали медии и изискват активно участие.
Те са едновременно културен, медиен и технологичен продукт, развиват цифровите умения, но също така критичното мислене, способността за вземане на решения и културата на участие.
Играта Inside My Radio е създадена в рамките на хакатона Ludum Dare, чието пролетно издание през 2020 година е 46-то поред (първото се провежда през 2002 година). Inside My Radio е проект на едва трима души, които разполагат само със 72 часа за разработката й. В последствие разработката й продължава и се появяват версии за Windows и конзоли.
Ludum Dare дава началото на формата game jam, а сред редовните участници в хакатона е Маркус Персон, по-известен като Notch – създателя на Minecraft.
Сайтът игра на медии, в който се публикуват статии на тема хипертекстуалност и геймификацията на медийно съдържание, е създаден специално за хакатона. Ако имате въпроси във връзка с ресурсите в сайта и предложения за теми, които да бъдат разгледани, можете да ги изпратите на iglika.ivanova@gmail.com
допълнителни ресурси
1. Интерактивната статия Как да идентифицираме подвеждащи постове във Facebook на the New York Times
2. Интерактивния проект In Pieces – 30 застрашени вида като шлемоносата птица носорог и златистия лъвски тамарин, анимирани само с 30 елемента